Nejprodávanější produkty

Slevy

Prohlédnuté produkty

Palmová růže - 100% esenciální olej

Nový produkt

Uvolňuje svalstvo i psychiku. Potlačuje výskyt vrásek, je tedy ideální v péči o zralou pleť. Detoxikuje. Vyskytuje se jako součást přípravků proti celulitidě, která souvisí se stresem a hromaděním toxinů v organismu. Výborné účinky na menstruační cyklus

Více informací

155,00 Kč s DPH

Přidat na seznam přání

Více informací

Uvolňuje svalstvo i psychiku. Při bušení srdce, zácpě a poruchách zažívání. Potlačuje výskyt vrásek, je tedy ideální v péči o zralou pleť. Detoxikuje. Vyskytuje se jako součást přípravků proti celulitidě, která souvisí se stresem a hromaděním toxinů v organismu. Výborné účinky na menstruační cyklus a kvasinkovou infekci vaginy .

 

Použití: do aroma lampy 1 kapku, do vany 1-2 kapky, na masáže 2-3 kapky, aromatizace kosmetických přípravků a šamponu 1-4 kapky na flakon.

Upozornění: nepoužívat při individuální nesnášenlivosti na obsažené složky, chránit oči, v době těhotenství používat opatrně, chránit před dětmi, užívat ředěné.

Skladujte na tmavém místě, při teplotě 5-25° C


Země původu: Rusko

Balení: 10ml

Nard pravý (Nardostachys jatamansi) je bylina z čeledi kozlíkovitých (Valerianaceae). Je tedy jakousi vzdálenou příbuznou kozlíku lékařského. Roste na strmých svazích v nadmořských výškách 3000-5000 metrů. Není proto divu, že pochází z Himalájí. Nard se může pyšnit dlouhou historií použití nejen v přírodní medicíně, ale také v přípravě parfémů, kadidel a elixírů mládí. Rostlina byla a je ceněna pro své antispastické a stimulační účinky.

Použití: bušení srdce, zácpa, menstruace, poruchy zažívání. Snižuje horečku a má baktericidní a fungicidní účinky. Oddenky této byliny jsou sušeny, drceny a destilovány vodní parou za sníženého tlaku 9 až 18 hodin. Získá se tak světle žlutý olej příjemné vůně, popisované jako sladká, dřevitá, kořeněná až animální, podobná silici právě kozlíku lékařského; výtěžek je maximálně 1,9 %.

Oddenky a kořínky jsou používány jako posilující lék na srdce, uklidňující prostředek, sedativum, antiseptický prostředek, projímadlo, žaludeční lék, pro léčbu zranění, nespavosti, hysterických a neuralgických stavů, křečí, závratí, chronických kožních potíží, ledvinových kamenů, bolení hlavy s nervovým původem, problémů s potencí, nízkého i vysokého tlaku, uštknutí jak hadích, tak štířích, epilepsie, lepry, cholery, bronchitidy, žloutenky, nadýmání, trávicích i respiračních potíží a k podněcování mentálního uvědomění. Také se používá jako hmyzí repelent a podporuje růst a barvu vlasů. V aromaterapii se využívá ke zklidnění a soustředění rozrušených lidí a je užitečný ve stresových situacích, při migrénách a nespavosti. Má příznivý efekt na kožní alergie, vrásky a starou pokožku. Odborné testy prokázaly analgetické a utišující účinky bornyl acetatu i dalších látek, které extrakt z oddenků rostliny obsahuje (např. borneol). Nardová silice má sedativní účinky a laboratorně potvrzené účinky na zklidnění při epilepsii, parkinsonismu, roztěkanosti, hyperaktivitě, agresivním a impulzivním chování, srdečních arytmiích, palpitacích, asthma bronchiale, dusivém kašli, snižuje hladinu HDL cholesterolu v krvi, ochraňuje játra, podporuje činnost mozku. Stimuluje hormonální systém, mírní stres, bolestivou menstruaci, premenstruační tenzi, psychické poruchy, deprese. Nard pravý obsahuje velké množství seskviterpenů, což jsou patnáctiuhlíkaté organické sloučeniny. Některé se vyskytují ve formě těkavých olejů a dokážou pozitivně ovlivňovat játra a žlázy. Dále obsahuje mimo jiné i a -pinen, což je z chemického hlediska bicyklický terpen, a protože jeho skelet sestává z deseti uhlíkových atomů, je řazen mezi monoterpeny. Má pozitivní účinky při leukemii, uvolňuje dýchací cesty, podporuje vykašlávání a spolu s borneolem se používá k léčbě trávicího ústrojí a žlučových cest.

Rostlina většinou není pěstována, nýbrž roste divoce. Poptávka je však veliká a každý rok se jen z Nepálu vyváží asi 1000 tun. V severozápadních oblastech Himálají je ohroženým druhem. Příležitostně je pěstována v Číně, Indii a Japonsku. Její hindský název Jatamansi znamená pramínek vlasů. Je to jakýsi odkaz na vzhled kořínků a oddenků, ze kterých se silice vyrábí. Bylina kvete v červnu a červenci. Od srpna má plody a na začátku října všechny listy zežloutnou. Přes zimu se jich rostlina zbavuje a ukrytá pod sněhem přečká chladné období. Začne růst zase až s ústupem sněhu na začátku léta. Ideální čas sběru je od října do prosince. Brzký sníh ale může "sklizeň" komplikovat nebo úplně znemožnit. Občas je tedy realizována v květnu nebo červnu, což je na újmu dalšího budoucího růstu, neboť plody dozrávají až příchodem října. Většinou se oddenky vytahují, často za pomoci malé lopatky zvané kuto. Dlouhé oddenky pod křovinami a stromy jsou vytahovány ručně. Po odstranění listů a kořenů jsou sbírány do košů. Částečně se suší přímo při sběru. Kvalita produkované silice je ovlivněna zralostí oddenků v době sklizně, formou přípravy a dobou uskladnění. Oddenky jsou sbírány u rostlin starých 2-3 roky kvůli vyššímu výtěžku. Místní je po smíchání s práškem z jalovce používají jako kadidlo.

O léčivých účincích nardu pravého se vědělo již v dávné historii. Staří Egypťané nebyli výjimkou. Do těchto míst putovaly silice z Indie přes Persii. O nardu jsou zmínky dokonce i v bibli, a to hned na několika místech. Například Marek 14:3 "A když byl v Betany, v domu Šimona malomocného, a seděl za stolem, přišla žena, mající nádobu alabastrovou masti velmi drahé, z nardového koření. A rozbivši nádobu, vylila ji na hlavu jeho." Nebo také Jan 12:3 "Maria pak vzavši libru masti drahé z nardu výborného, pomazala noh Ježíšových, a vytřela vlasy svými nohy jeho. I naplněn jest dům vůní té masti." Zmínky najdeme i v evangeliích podle Lukáše (7:36-38) či Matěje (26:6-7). Výmluvný je také následující úryvek: Marek 6:13 "A ďábelství mnohá vymítali, a mazali olejem mnohé nemocné, a uzdravovali je."