Nejprodávanější produkty

Slevy

Prohlédnuté produkty

Rhodiola rosea, drcený kořen sušený (Radix rhodiolae)

Nový produkt

Pro zvýšení fyzické energie, vitality, obranyschopnosti, síly a mentální kapacity. Jako adaptogenní prostředek, ke zvýšení sexuální aktivity, ke snížení depresí a úzkosti. Brání poškození jaterní tkáně a zpomalují stárnutí. Zlepšuje sluch, posiluje nervový systém. Zvyšuje imunitu a zrychluje regeneraci organizmu po zátěži.

Více informací

258,00 Kč s DPH

Přidat na seznam přání

Více informací

Tonizující účinky této rostliny jsou známy na Altaji již více než 400 let. Pro místní obyvatelstvo byla prostředkem zvyšujícím pracovní schopnost i léčícím některé nemoci. Má pozitivní vliv na astenické stavy po infekčních nemocích, intoxikacích, fyzických a duševních traumatech. Dále se uvádí její protihorečnatý účinek, léčení žaludečních a některých gynekologických chorob. Má výborný vliv na kognitivní vlastnosti - zlepšuje paměť (dle některých zdrojů údajně více než ženšen), potlačuje únavu, stimuluje přirozenou hormonální aktivitu, zvyšuje imunitní odezvu organismu a má i detoxikační účinky. Při stavech vyčerpání a nespavosti z nervozity přípravek z rodioly upraví spánek, chuť k jídlu a navodí i psychické uklidnění. U mužů působí jako afrodiziakum. Aktivuje funkci štítné žlázy, zlepšuje sluch, ale také zvyšuje krevní tlak. V Rusku a některých dalších zemích jsou k dispozici nejen léčivé extrakty, ale také tonizující nealkoholické nápoje.

Od pradávna se rozchodnice užívá pro zvýšení fyzických a psychických sil. Mezi obsahové látky patří flavonoidy, cinnamylalkohol a jeho glykosidy (rosin, rosavin, rosarin), jednoduché fenolické látky (p-tyrosol, rhodiolosid), monoterpeny (rosiridol, rosiridin).
 


Přestože rozchodnice růžová neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je až o 60 % vyšší než u přípravků na bázi kofeinu. Svým jedinečným působením rostlinka skvěle konkuruje i takovým bylinným adaptogenům jako je např. ženšen. Mezi hlavní účinky patří centrální stimulační účinek, zvyšuje bdělost, zlepšuje paměť, zvyšuje hladinu dopaminu, zvyšuje imunitní reakci organismu a normalizaci hladiny glukózy v krvi. Působí blahodárně na žaludeční sliznici a pomáhá chránit srdce.
 

 

Extrakty z kořenů rozchodnice růžové se používají pro

 • Zvýšení fyzické energie, vitality, obranyschopnosti, síly a mentální kapacity
 • Jako adaptogenní prostředek, který adaptuje organizmus vůči fyzikálním a chemickým stresorovým faktorům a vlivům znečištěného životního prostředí.
 • Jsou také používány ke zvýšení sexuální aktivity,
 • Ke snížení depresí a úzkosti
 • Při onemocnění oběhového systému, jako jsou arytmie a zvýšená hladina krevních tuků.
 • Extrakt z kořenů působí u na srdce antiarytmicky a chrání srdce při ischemii.
 • Působí také antimutagenně (může snížit nebezpečí vývoje zhoubného bujení).
 • Bylo zjištěno, že v určité míře chrání jaterní tkáň před poškozením některými jedy.
 • Rhodiola nalezla použití také jako pomocný prostředek při léčbě rakoviny, tuberkulózy a diabetu.
 • Působí preventivně proti nachlazení a chřipce
 • Brání poškození jaterní tkáně a zpomalují stárnutí.
 • Zlepšují také sluch, „posilují“ nervový systém
 • Zvyšují imunitu a zrychlují regeneraci organizmu po zátěži.

 

V současné době nalézá tento extrakt stále větší použití ve sportu: jsou součástí přípravků pro sportovní výživu určenou zejména pro vytrvalostní sporty (cyklistika, běh), ale uplatnily se také u silových sportů (vzpírání).

U Rozchodnice byly prokázány adaptogenní účinky, tonizující efekt, příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, dokáže ochránit před infekcí a snížit edém po ní. Stimuluje CNS u nemocných s neurastenií, neurózou a depresí, zlepšuje vnímání, paměť, odstraňuje podrážděnost a nepříjemné pocity v srdeční oblasti u pacientů v rekonvalescenci po chirurgických zákrocích. Jako pomocný prostředek při léčbě Parkinsonovy choroby, infekčních nemocí jater, lehkých forem cukrovky a pohlavní impotence psychického původu.

 

V současnosti lze říci, že neexistují žádné údaje o tom, že by po podání extraktů z rozchodnice růžové byly pozorovány nežádoucí vedlejší reakce, případně že by docházely k interakcím s jinými léčivými rostlinami, potravními doplňky, léky, nebo potravou. Obsahové látky rozchodnice neovlivňují výsledky laboratorních testů, ani nedochází k interakcím s projevy chorob nebo chorobných příznaků.

 

Upozornění: Z důvodu možnosti vzniku dočasné tolerance není vhodné dlouhodobé užívání a nadměrné dávkování. Rhodiola není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

 

Příprava: Protože vařením se ničí účinné látky, je lépe připravovat nálev z práškovaného oddenku za studena, případně používat extrakt v 50% alkoholu (50g sušeného kořene na 1 litr 50% alkoholu, macerovat 14 dní), nebo požívat přímo práškovaný oddenek.

 

Dávkování: Dávkování je značně individuální, proto je potřeba vypozorovat optimální dávku dle síly účinku. Obecně se udává 20 - 30 kapek tinktury 2 x denně (ráno a v poledne) dle výše uvedené koncentrace po dobu 1 měsíce. Poté na 2 - 3 měsíce užívání přerušit.

 

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) roste ve vyšších polohách na Dálném východě, v Karpatech, ale také v horách západní, střední i jižní Evropy, v Malé Asii a v Mongolsku. Rhodiola rosea má tlusté a masité oddenky zlatavé barvy (odtud i název “zlatý kořen”), které mohou dosáhnout hmotnosti až 0,9 kg. Rostlina vytváří několik krátkých nevětvených lodyh, vyrůstajících z chudé listové růžice. Střídavé a přisedlé listy jsou vejčité až kopinaté, sivozelené barvy, dužnaté, celokrajné nebo s několika zuby v horní části čepele. Květenství je mnohočetný chocholík složený ze čtyřčetných květů. Koruna u samčích je žlutavá až hnědočervená, u samičích je zakrnělá. Plod je měchýřek asi 5 mm dlouhý, červenavé nebo zelenavé barvy s množstvím drobných hnědých semen.

Rozchodnice růžová je vytrvalá horská rostlina, ale dá se dobře pěstovat i na jiném území. Druhové jméno "roseum" je odvozeno od příjemné vůně květu růže, kterou kořen vydává po rozemnutí. U nás je rozchodnice růžová vzácnou a tudíž chráněnou rostlinou. Je jediným adaptogenem, který u nás roste volně.

 

Tato bylina je známa také pod názvy růžový nebo zlatý kořen.

 

Složení: sušený kořen rozchodnice růžové (Radix rhodiolae)